معاونت آموزشی جهاددانشگاهی-واحد هنر

دوره ساخت زیورآلات

دوره نقاشی شیشه

 

مینای خانه‌بندی

اصل این هنر به دوران هخامنشی بازمی‌گردد اما این هنر طی سال‌ها در ایران رو به زوال نهاد و اکنون تعداد هنرمندان میناکار از نوع خانه‌بندی به تعداد انگشتان یک دست رسیده است.

برای حمایت از این هنر ارزشمند و مهجور، با بهره از استادان مجرب و فضای کارگاهی مجهز، دوره‌های آموزشی مینای خانه‌بندی را برگزار کردیم تا سفیرانی توانمند برای شناساندن هنر مینای خانه‌بندی به مردم ایران و جهان تربیت کنیم. هنرجویان با طی این دوره تک‌ترمه و کارگاهی می‌توانند ظرف مدتی کوتاه به اشتغال برسند.

مینای نقاشی

دوره آموزشی کارگاهی و کوتاه‌مدت مینای نقاشی به‌عنوان هنری ناب و ایرانی، مورد توجه ویژه است. روش مرسوم خلق مینای نقاشی به این صورت است که ابتدا استادی مسگر یا دواتگر شیء را براساس طرح مورد نظر بسازد و سپس استادی میناکار روی آن را لعاب سفید رنگ بدهد. مرحله لعاب‌دهی 3 یا 4 بار انجام می‌گیرد و هر بار نیز با قرار گرفتن درکوره با ۷۰۰ درجه گرما همراه است تا رنگ لعاب ثابت شود. سپس نقاشی روی این جسم سفید رنگ انجام می‌شود و دوباره شیء به کوره می‌رود تا رنگ‌ها به شکل دلخواه درآیند. با طی این دوره تک‌ترمه می‌توانید دریچه‌ای جدید از هنر و اشتغالزایی را به‌روی خود بگشایید.

قلم‌زنی

هنر اجراي نقش با استفاده از ضربات چکش را قلم‌زني گويند. جذابیت‌های قلم‌زنی سنتی کشورمان و متقاضیان پرشمار فراگیری این رشته باعث شد تا دوره آموزشی قلم‌زنی روی فلزات را تدوین و برگزار کنیم. سطوح تخت و منحني که قلم‌زني مي‌شوند را بر مبناي برجستگي نقوش از کم به زياد به روش‌هاي عکسي، زمينه پر، برجسته و جُنده‌کاري نامگذاري مي‌کنند. طرح‌هاي اسليمي و ختايي، گل و مرغ، گرفت و گير، خوشنويسي و گره‌هاي هندسي از رايج‌ترين نقش های سنتي در قلم‌زني هستند.

ملیله کاری

از جمله ظريف‌ترين رشته‌هاي فلزکاري و يکي از برجسته‌ترين صنايع دستي ايران و قدمتی به 200 سال پیش از ميلاد.

مليله‌کاري، محصولی است که با استفاده از مفتول‌های طلا نقره و مس به شيوه منظم و اسليمي‌وار در انواع زينتي هم‌چون سنجاق گل سينه، گردنبند، انگشتر و گونه‌های تزئيني هم‌چون پايه استکان، سيني و ... ساخته مي شود.

ساخت زيورآلات

زیورآلات سنتی و قدیمی، امروز در نقاط بسیاری از دنیا چشم بینندگان را خیره می‌کند. آثار هنری گرانبهایی كه امروزه موزه‌ها و مجموعه‌های خصوصی كلكسیونرهای معروف دنیا را زینت بخشیده، بیان‌گر این است كه طلاسازان و جواهرسازان ایرانی چه پیش و چه پس از اسلام از مهارت خارق‌العاده‌ای برخوردار بوده‌اند.

درکنار دوره‌های طراحی طلا و جواهر، دوره کارگاهی ساخت زیورآلات را نیز برگزار کردیم تا قدمی برای حفظ این هنر گرانقدر برداشته باشیم.